Dermoskopia/fotodermoskopia

Dermoskopia jest mikroskopowym badaniem skóry, które jest niebolesne, nieinwazyjne i nie wymaga pobierania wycinków. Uważa się, że jest to badanie pośrednie między normalnym badaniem klinicznym a histopatologiczną oceną wycinków skóry.

Znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki), mogą niekiedy przekształcać się w nowotwory skóry. Dlatego zaleca się, aby każdy dorosły człowiek badał znamiona jeden raz w roku, a dzieci raz na trzy lata.

Zdjęcia znamion

Znamię barwnikowe – obraz kliniczny

Znamię barwnikowe atypowe – obraz dermoskopowy

Znamię barwnikowe atypowe – obraz dermoskopowy

Przykładowy wynik badania fotodermoskopowego znamienia

Przebieg badania

W Gabinecie kompleksowe badanie zmian skórnych składa się zarówno z fotografii powierzchni zmiany jak i z badania dermatoskopowego.

Na wizycie lekarz ogląda znamiona i bada je palpacyjnie – ocenia wypukłość, spoistość itd. Na tej samej wizycie ma miejsce samo badanie dermatoskopowe sensu stricte.

 

Sprzęt

Do badania używam najwyższego modelu dermatoskopu firmy Heine – Delta 20 z peryferiami niezbędnymi do cyfrowej fotografii.

Wyniki mogą być utrwalone przy użyciu cyfrowej fotografii.

Zdjęcia są oceniane w aspekcie trzech badan: przedmiotowego, fotografii powierzchni i wyniku dermatoskopii.

Każdy z pacjentów, który wyrazi chęć archiwizacji cyfrowej zdjęć swoich znamion barwnikowych otrzymuje wynik badania (wysyłany mailem lub drukowany w kolorze).

CENNIK
UMÓW TERMIN