Biopsja skóry z badaniem histopatologicznym

Testy naskórkowe wykonuję w przypadku podejrzenia alergicznego wyprysku kontaktowego. Wskazaniem do ich wykonania jest stwierdzony klinicznie wyprysk (egzema), który może występować wyłącznie w miejscu kontaktu z substancją uczulającą np. metalem, kosmetykiem, rośliną, lekiem miejscowym lub może mieć charakter rozsiany po lekach, po doustnym zażyciu alergenów np. konserwantów w pokarmach.

Wyprysk rąk:

Objawy wyprysku rąk są często przez chorych lekceważone, a w przypadku zagrożeń zawodowych niekiedy wręcz ukrywane w związku z obawą przed, utratą
pracy. Często chorzy nie kojarzą źródła alergenu z wykonywaną pracą, ponieważ rozwój nadwrażliwości może trwać wiele lat. Należy zaznaczyć, że na podstawie obrazu klinicznego wyprysku w obrębie rąk nie można określić przyczyny i mechanizmu jego powstania. Podstawą leczenia jest zarówno ustalenie czynnika przyczynowego, jak i jego eliminacja. Dlatego chorzy na wyprysk rąk powinni być kierowani na testy kontaktowe.

W ramach tej procedury pacjenci są testowani europejskim zestawem podstawowym, w skład którego wchodzą metale, składniki gumy, paragrupa żywice, podłoża maściowe, leki zewnętrzne, substancje zapachowe i konserwanty.

Zestaw testów nakleja się na skórę pleców na 2 doby. Odczyt testu wykonuje się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zestaw testów do pobrania w pliku PDF

Ograniczenia metody

Testy płatkowe (testy naskórkowe) należy wykonywać w okresie remisji choroby, na skórze zdrowej. Niektóre leki mogą powodować fałszywe odczyty w testach płatkowych. Przed wykonaniem testów należy odstawić ogólnie stosowane leki przeciwhistaminowe (na 7 dni). Również antybiotyki takie jak (penicyliny, tetracykliny itd.) nie powinny być podawane na 2 tygodnie przed badaniem.
Przeciwwskazania

Testów nie wykonuje się na skórze zmienionej chorobowo oraz u osób w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem do wykonania testów są ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.

Wynik testów

Przykładowy wynik testów kontaktowych

CENNIK
UMÓW TERMIN