Metoda Fotodynamiczna polega na zastosowaniu ลrodka ลwiatลo-uczulajฤ cego. Wspรณลdziaลajฤ tu trzy skลadniki: Fotouczulacz, ลwiatลo i tlen. ลปaden z nich sam nie jest w stanie wywoลaฤ reakcji, ktรณra mogลaby doprowadziฤ do zniszczenia komรณrek. Dziฤki wspรณลdziaลaniu tych trzech czynnikรณw w tym samym czasie jednoczeลnie powoduje reakcjฤ fotocytotoksyczne, doprowadzajฤ c do zniszczenia chorych komรณrek.
Stosuje siฤ preparat ลwiatลo uczulajฤ cy (aminolewulinian metylu), ktรณry podawany jest zewnฤtrznie w postaci ลผelu lub maลci. Ma on za zadanie w sposรณb selektywny zgromadziฤ siฤ w tkance. Emitujฤ c wiฤ zkฤ ลwiatลa o okreลlonej dลugoลci fali dostarczamy energiฤ, ktรณra sprawia, ลผe komรณrki chore zostajฤ zniszczone. Zdrowe zaล nie ulegajฤ uszkodzeniu. PDT bezpoลrednio na komรณrki oddziaลuje poprzez powstanie tlenu singletowego i wolnych rodnikรณw, co prowadzi do zmian w bลonach oraz obrzฤku i autolizy komรณrek. Lampa do Terapii Fotodynamicznej emituje ลwiatลo czerwone o dลugoลci fali 640 nm.
Zaletami PDT jest wysoka selektywnoลฤ, dobry efekt kosmetyczny, mniej efektรณw ubocznych niลผ przy chemioterapii i duลผe bezpieczeลstwo. Wady to wysoki koszt sprzฤtu i fotouczulaczy. Wiฤ zka ลwiatลa moลผe docieraฤ na okreลlonฤ gลฤbokoลฤ, penetrujฤ c w gลฤ b tkanki do 7 mm, przez co docieramy do zmian usytuowanych powierzchownie. Po zabiegu moลผe wystฤ piฤ niewielkie zaczerwienie, obrzฤk lub bรณl w miejscu naลwietlanej zmiany, dolegliwoลci te ustฤpujฤ samoistnie. Dziฤki tej terapii pacjent nie zostaje okaleczony(co moลผe siฤ zdarzaฤ po zastosowaniu kriochirurgi czy tradycyjnego usuniฤcia zmian), nie wystฤpujฤ zbliznowacenia, zaraz po zabiegu moลผna wrรณciฤ do swoich codziennych obowiฤ zkรณw, rana po zabiegu goi siฤ szybko.
Wskazania:
Stany przednowotworowe:
rogowacenie sลoneczne
-
choroba Bowena
-
rak podstawnokomรณrkowy (BCC) โ postaฤ wrzodziejฤ ca, powierzchowna, guzkowa (po wczeลniejszym wyลuszczeniu)
-
rak kolczystokomรณrkowy (SCC) we wczesnych stadiach rozwoju
Narzฤ dy pลciowe:
kลykciny koลczyste
leukoplakia, czyli stan przednowotworowy bลon ลluzowych ust i warg
erytroplakia โ stan przednowotworowy bลon ลluzowych narzฤ dรณw pลciowych, liszaj twardzinowy
ลuszczyca:
trฤ dzik pospolity i rรณลผowaty
-
ลysienie plackowate
Inne:
plamy posลoneczne
-
ลwietlne zapalenie czerwieni wargowej
-
wiotka i pomarszczona skรณra
-
brodawki rฤ k i stรณp
-
hirsutyzm
Przed zabiegiem:
Jak przygotowaฤ siฤ do terapii metodฤ fotodynamicznฤ ?
Przed terapiฤ fotodynamicznฤ nie moลผna siฤ opalaฤ, ani stosowaฤ lekรณw i ziรณล ลwiatลouczulajฤ cych (naleลผy przestaฤ je przyjmowaฤ na 2 tygodnie przed zabiegiem). Przez okres okoลo tygodnia nie naleลผy rรณwnieลผ stosowaฤ peelingรณw, jak i kremรณw samoopalajฤ cych. Nie naleลผy rรณwnieลผ stosowaฤ jednoczeลnie ลผadnych terapii z zastosowaniem promieniowania UV.
- za zmiany rogowaciejฤ ce uลผywaฤ czฤsto preparatu z mocznikiem 1 dzieล wczeลniej;
- na zmiany powierzchowne uลผywaฤ czฤsto preparatรณw nawilลผajฤ cych 1 dzieล wczeลniej.
Jednoczesne stosowanie produktรณw leczniczych o poznanym dziaลaniu fototoksycznym lub fotoalergicznym, takich jak: ziele dziurawca, gryzeofulwina, diuretyki tiazydowe, pochodne sulfonylomocznika, fenotiazyny, sulfonamidy, chinolony i tetracykliny, moลผe zwiฤkszaฤ reakcjฤ fototoksycznฤ na terapiฤ fotodynamicznฤ .
ZABIEG z aplikacjฤ leku (Stany przednowotworowe i nowotwory skรณry, kลykciny koลczyste, leukoplakia, erytroplakia, choroba Bowena, liszaj, twardzinowy, trฤ dzik pospolity i rรณลผowaty, brodawki wirusowe, ลuszczyca, ลysienie plackowate):
Poszczegรณlne etapy zabiegu PDT:
1. Konsultacja dermatologiczna przed zabiegiem i kwalifikacja przez dermatologa:
Przygotowanie zmiany
preparaty nawilลผajฤ ce 1 dzieล wczeลniej โ cienkie zmiany (preparaty pacjent otrzymuje za darmo podczas konsultacji/kwalifikacji)
-
preparaty z mocznikiem 1 dzieล wczeลniej โ zmiany z ลuskฤ (preparaty pacjent otrzymuje za darmo podczas konsultacji/kwalifikacji)
-
wygoliฤ wลosy (jeลผeli zmiana znajduje siฤ w owลosionej skรณrze gลowy)
-
czyลciฤ zmianฤ z ลusek przed naลoลผeniem kremu (wykonuje lekarz przed zabiegiem).
2. Dzieล wykonania zabiegu:
aplikacja leku (wykonuje lekarz)
-
czas inkubacji leku od 05 do 4 godzin (decyduje lekarz):
-
przygotowanie do naลwietlania
-
naลwietlanie - okoลo 8-14 min (decyduje lekarz)
ZABIEG bez aplikacji leku (ลuszczyca, ลysienie plackowate):
przygotowanie do naลwietlania
-
naลwietlanie - okoลo 8-14 min (decyduje lekarz)
Po zabiegu:
Tuลผ po zabiegu mogฤ wystฤ piฤ takie reakcje jak bรณl, zaczerwienienie, zลuszczanie skรณry czy obrzฤk. Dolegliwoลci te nie powinny jednak budziฤ niepokoju u pacjenta i powinny ustฤ piฤ samoistnie. Po zabiegu naleลผy rรณwnieลผ stosowaฤ filtry (ZALECA SIฤ FILTRY Z 50% TiO2 !) oraz unikaฤ przebywania na sลoลcu (filtry otrzymuje pacjent od lekarza za darmo).
Jako ogรณlny ลrodek ostroลผnoลci zaleca siฤ unikanie ekspozycji na ลwiatลo sลoneczne leczonych miejsc i otaczajฤ cej je skรณry przez okoลo 48 godzin po leczeniu.
Zaleca siฤ rรณwnieลผ stosowanie preparatรณw nawilลผajฤ cych jak i wody termalnej w sprayu.
Efekty leczenia sฤ najbardziej widoczne na zmianach, ktรณre sฤ zlokalizowane powierzchownie. W niektรณrych przypadkach, w zaleลผnoลci od choroby, terapia fotodynamiczna wymaga kilkakrotnego powtรณrzenia. Dotyczy to nowotworรณw, przy ktรณrych zaleca siฤ stosowanie tej metody okoลo 2-4 razy, jak rรณwnieลผ liszaja twardzinowego, czy brodawek stรณp, ktรณre wymagajฤ 4 do 10 zabiegรณw.
W przypadku ลysienia plackowatego:
ลwiatลo LED stosowane w zabiegu fototerapii dynamicznej dociera do mitochondriรณw, (tzw. Centra energetyczne komรณrek), pobudzajฤ c procesy regeneracyjne i odpornoลciowe w skรณrze, poprawiajฤ c mikrokrฤ ลผenie, ukrwienie i dotlenienie mieszkรณw wลosowych. Ma teลผ dziaลanie przeciwzapalne. Poprzez naลoลผenie specjalnego ลผelu intensyfikujemy te procesy. Fototerapia dynamiczna skลada siฤ z dwรณch etapรณw:
Etap 1: fotouczulanie โ nakลadamy na miejsca objฤte ลysieniem specjalny ลผel o dziaลaniu fotouczulajฤ cym i przykrywamy foliฤ , tworzฤ c opatrunek okluzyjny โ pozostawiamy na ok. 1-2 godzin.
Etap 2: naลwietlanie skรณry gลowy lampฤ LED, aby doszลo do reakcji uczuleniowej, ktรณrej efektem bฤdzie pobudzenie procesรณw naprawczych w skรณrze. Naลwietlanie zwykle trwa ok. 10-15 minut.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, choฤ pacjent moลผe odczuwaฤ delikatnie pieczenie skรณry. Dla uzyskania optymalnych efektรณw zabieg powtarza siฤ kilka razy w odstฤpach 2-4 tygodni.
W przypadku brodawek wirusowych:
Zabieg polega na usuniฤciu czฤลci zrogowaciaลej brodawki, a nastฤpnie naลoลผeniu fotouczulacza. Po kilku godzinach brodawki naลwietla siฤ lampฤ do terapii fotodynamicznej.
Zazwyczaj wykonuje siฤ 1-3 zabiegรณw w odstฤpie 2-3 tyg.
ul. Orlฤ t Lwowskich 2, 76-200 Sลupsk